Dieta bezglutenowa, czyli co warto wiedzieć o ryżu?

pola ryżowe

Niepozorne małe ziarenka kryją w sobie wiele cennych witamin oraz składników odżywczych i mineralnych. Miłośnicy ryżu doskonale wiedzą, że świetnie nadaje się do przygotowywania dań zarówno wytrawnych jak i słodkich i mogą jeść go nawet osoby na diecie lekkostrawnej i bezglutenowej. Co jeszcze kryje się w ryżu?

Właściwości odżywcze ryżu

Ziarna ryżu są źródłem wysokiej jakości białka, węglowodanów, potasu, magnezu, miedzi, żelaza, wapnia oraz witamin z grupy B ( B1, B2, B3 i B6).  Dodatkowo charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym. Ryżu nie należy rozgotowywać, ponieważ straci część składników odżywczych i będzie miał wysoki indeks glikemiczny.

Ryż jest najłatwiej trawionym i przyswajanym zbożem dlatego jest zalecany i powinien pojawiać się w jadłospisie wszystkich osób niezależnie od wieku, szczególnie tych cierpiących na celiakię, nietolerancję glutenu oraz na diecie lekkostrawnej. Dzięki niskiej zawartości sodu mogą go jeść również osoby chorujące na serce, nerki i żołądek. Ryż skutecznie pomaga również w problemach ze strony układu pokarmowego (wymioty, biegunki).

Zawartość składników odżywczych, mineralnych i witamin w główniej mierze zależy od stopnia przetworzenia. Najwięcej wartości odżywczych znajduje się w ryżu naturalnym, pełnoziarnistym (nieoczyszczonym), dzikim albo parzonym (paroiled).

Rodzaje ryżu

Patrząc na sklepowe półki, wręcz uginające się po wieloma gatunkami, automatycznie pojawia się pytanie: Jaki ryż wybrać?
Rodzajów ryżu jest wiele, każdy z nich ma swoje zalety

 • Ryż biały – najpopularniejsza i najbardziej uniwersalna odmiana. Poddawany procesom oczyszczania z wierzchnich warstw traci część cennych składników ( m.in. witamin i błonnika). Jednocześnie brak łuski sprawią, że gotuje się jedynie 10-15 minut.
 • Ryż brązowy (naturalny) – z ziaren usuwa się wyłącznie niejadalną łuskę, dzięki czemu zachowuje pełnię swoich wartości i jest bardziej wyrazisty w smaku. Dzięki wyższej zawartości błonnika ma niższy indeks glikemiczny. Czas gotowania dochodzi nawet do 35 minut.
 • Ryż parzony (parboiled) – ziarna przed usunięciem łuski poddawane są działaniu pary. W wyniku tego procesu część wartości odżywczych przechodzi z łuski do ziarna. Ryż ten jest połączeniem niektórych właściwości ryżu białego (szybkość gotowania i delikatny smak) i brązowego( wyższa zawartość składników odżywczych).
 • Ryż basmati i jaśminowy – odmiany aromatyczne, których wartości odżywcze zliżone są do białego ryżu
 • Ryż dziki, czerwony i czarny – odmiany mało popularne w Polsce. Niezwykle bogate w związki przeciwutleniające, które dodatkowo nadają im ich kolor. Są znakomitym źródłem wielu witamin i składników mineralnych, które w połączeniu z antyoksydantami korzystnie wpływają na pracę całego organizmu.

Bezglutenowe produkty ryżowe

O uniwersalności ryżu nie świadczy wyłącznie możliwość przygotowania zarówno dań wytrawnych lub słodkich. Z ryżu można otrzymać szeroką gamę bezglutenowych produktów, która urozmaici nawet najbardziej restrykcyjną dietę.
Produkty z ryżu:

 • mąka,
 • płatki,
 • makaron,
 • mleko,
 • ocet,
 • olej,
 • śmietanka,
 • ciastka i desery
 • wina i inne trunki

Ryż świetnie sprawdza się w diecie bezglutenowej, dzięki dużej ilości odmian i dostępności różnorodnych produktów na jego bazie można z łatwością uniknąć monotonii w kuchni.

 

Related Posts

kawa Może zawierać śladowe ilości glutenu 6 maja 2016
pieczywo Zakupy bezglutenowca 24 lutego 2016