Może zawierać śladowe ilości glutenu

kawa

To zdanie to zmora osób przestrzegających diety bezglutenowej. Wiele osób widząc je ma mętlik w głowie, szczególnie jeśli znajduje się na etykiecie lub opakowaniu produktu który z glutenem nie ma nic wspólnego. Odruchowo pojawia się wtedy pytanie: śladowe ilości glutenu – co to znaczy?

Produkty i śladowe ilości glutenu

Informacja o możliwej obecności glutenu w danym artykule spożywczym pojawia się, gdy wykorzystane do produkcji surowce naturalnie nie zawierają glutenu, ale Równoczesna ich produkcja w jednym zakładzie stwarza ryzyko zanieczyszczenia. Miejsc możliwych zanieczyszczeń glutenem jest wiele. Przykładowo w młynie gluten może trafić do mąki podczas mielenia różnych ziaren, ponieważ w jego trakcie w powietrzu unosi się pył, który następnie opadając może pokryć worki z mąką bezglutenową. Podobnie jest w przypadku zakładów produkcyjnych. Szczególnie jeżeli linie produkcyjne są blisko siebie lub produkty z surowców bezglutenowych wykonuje się w tym samym miejscu co z surowców zawierających gluten.

Przekreślony kłos

Aby zapewnić bezpieczeństwo osobą z celiakią, alergią lub nietolerancją na gluten wprowadzono certyfikowaną bezglutenową żywność. Produkty posiadające certyfikat oraz umieszczony na opakowaniu lub etykiecie znak przekreślonego kłosa mogą być spożywane nawet przez bardzo wrażliwe osoby bez wystąpienia efektów ubocznych. Aby dany produkt otrzymał certyfikat producent musi spełnić wiele rygorystycznych wymaga, jednak najważniejszym z nich jest ewentualna zawartość glutenu. Jego zawartość w certyfikowanych produktach bezglutenowych nie przekracza 20 ppm. Oznacza to że w 1 g danego produktu nie może być więcej niż 0,00002 g glutenu.

Czy śladowe ilości glutenu są niebezpieczne?

Jest to kwestia bardzo indywidualna. Osoby cierpiące na celiakię lub z silną alergią IgE zależną muszą bezwzględnie wykluczyć gluten z diety i nawet śladowe ilości tego białka mogą wywołać u nich problemy związane z układem pokarmowym. Ze względów zdrowotnych powinny one spożywać wyłącznie produkty z przekreślonym kłosem. W przypadku osób z alergią IgG zależną oraz takich, które zrezygnowały z glutenu z powodów niezwiązanych z alergią mogą bez obaw sięgać po produkty naturalnie bezglutenowe bez certyfikatu. Jednak w obu tych grupach mogą występować osoby bardziej lub mniej wrażliwe i ich reakcja może być różna dlatego spożywając po raz pierwszy dany produkt należy obserwować reakcje organizmu.

Sprawdź sam/a

Samodzielnie przygotowując posiłek z naturalnie bezglutenowych ziaren lub płatków górskich można własnoręcznie je sprawdzić i zmniejszyć ryzyko spożycia niewielkich ilości glutenu. Wybraną kaszę, ryż, rośliny strączkowe lub płatki wysyp na biały papier i sprawdź czy nie ma w nich innych ziaren lub płatków. Następnie, z wyjątkiem płatków, opłucz je pod bieżącą wodą, odsącz i dopiero gotuj.

Obowiązkiem producentów jest informowanie konsumentów o możliwym występowaniu alergenów w produkcie. Ponieważ gluten może wywołać bardzo silne reakcje alergiczne, ostrzeżenie pojawia się nawet na produktach naturalnie bezglutenowych, jeżeli istnieje nawet najmniejsza możliwość ich zanieczyszczenia. W przypadku, gdy jeśli nie masz pewności czy możesz spożywać dany produkt skonsultuj się ze swoim alergologiem lub dietetykiem.