10 objawów nietolerancji glutenu

pszenica

Gluten szkodzi wszystkim. Według danych The New England Journal of Medicine może przyczyniać się do występowania 55 różnego rodzaju chorób. Jak rozpoznać czy występujące u nas uciążliwości mogą być powodowane właśnie przez gluten?

Objawy nietolerancji glutenu

  1. Dolegliwości związane z trawieniem: gazy, wzdęcia, zaparcia (zwłaszcza wśród dzieci), mdłości, bóle brzucha, skurcze, biegunka, lub naprzemiennie, syndrom wrażliwego jelita.
  2. Bóle migrenowe.
  3. Rogowacenie mieszkowe skóry (tzw. “gęsia skórka” na łokciach). Jest ono wynikiem niedoboru kwasów tłuszczowych i witaminy A, które pojawia się z powodu niewłaściwego wchłaniania tłuszczy. I tutaj na scenie pojawia się gluten, który uszkadzając jelita, uniemożliwia prawidłowe wchłanianie się kwasów tłuszczowych.
  4. Mroczki przed oczami, senność i zmęczenie przewlekłe lub pojawiające się tuż po zjedzeniu posiłku, zawierającego gluten.
  5. Stan zapalny, obrzęk lub ból stawów w palcach, kolanach, biodrach.
  6. Objawy neurologiczne: zawroty głowy, nagła utrata równowagi, nerwobóle, osłabienie, mrowienie i drętwienie kończyn.
  7. Problemy hormonalne: PMS, zespół policystycznych jajników,niewyjaśniona bezpłodność.
  8. Zdiagnozowane choroby autoimmunologiczne: choroba tarczycy Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie jelita grubego, toczeń rumieniowaty, łuszczyca, twardzina i stwardnienie rozsiane.
  9. Zdiagnozowane chroniczne zmęczenie i fibromialgia (przewlekły, uogólniony ból mięśni i stawów, występowanie tzw. punktów tkliwych, czyli miejsc ciała o nadmiernej wrażliwości na ucisk).
  10. Problemy dotyczące nastroju: rozdrażnienie, depresje, huśtawki nastrojów.

Related Posts

alkohol a gluten Gluten a alkohole 11 marca 2016
nietolerancja glutenu 10 oznak nietolerancji glutenu 19 maja 2016