Puszysty i bezglutenowy biszkopt

biszkopt bezglutenowy

Zamienników mąki pszennej jest wiele, jednak nie wszystkie mają tak samo dobre właściwości wypiekowe. Część wypieków bezglutenowych nie wyrasta tak ładnie lub nie są tak puszyste jak ciasta z mąki pszennej.

Nie od dziś wiadomo, że jemy też oczami, dlatego kluczem do cukierniczego sukcesu, bez glutenu, jest właściwy dobór mąki, tak aby ciasto było pięknie wyrośnięte i puszyste jak obłoczek.

Składniki :

  • ½ szklanki mąki kukurydzianej
  • ½ szklanki skrobi ziemniaczanej
  • ¾ szklanki cukru
  • 5 jajek
  • szczypta soli

Sposób przygotowania:

Tak samo jak w przypadku „zwykłego”biszkopta przygotowanie ciasta należy rozpocząć od oddzielenia białek od żółtek i ubicia ich z szczyptą soli na sztywną pianę. Piana z białek będzie sztywniejsza jeśli zaczniesz ubijać białka zaraz po wyjęciu jaj z lodówki. Pianę najłatwiej będzie ubić w misce z okrągłym dnem. Tuż przed końcem ubijania stopniowo dodawaj cukier i miksuj do jego rozpuszczenia.

Następnie zmniejsz obroty do minimum i cały czas ubijając dodawaj do masy po jednym żółtku. Po dodaniu żółtka z dodaniem kolejnego wstrzymaj się do momentu, aż wcześniejsze będzie wymieszane z pianą. Utrzymuj wolne obroty, aby piana nie opadła.

Mąkę i skrobię wymieszaj ze sobą, przesiej na sitku, a następnie po łyżce wsypuj do masy. Aby bezglutenowy biszkopt wiernie przypominał tradycyjny wypiek należy dodać do niego skrobi ziemniaczanej. Między innymi to właśnie jej dodatek nadaje lekkości i sprawia, że ciasto ładnie wyrasta.

Całość mieszaj delikatnie przy pomocy łyżki drewnianej lub szpatułki. Aby nie tracić pęcherzyków powietrza nie należy zbyt długo i intensywnie mieszać ciasta. Jeśli nie będzie grudek należy zakończyć mieszanie.

Dno blaszki wyłożyć papierem do pieczenia i wlać bezglutenowe ciasto. Piec bez termoobiegu przez około 30-40 minut w temperaturze 180ºC do suchego patyczka. W trakcie pieczenia nie otwieraj drzwiczek piekarnika.

Upieczony biszkopt wyjmij z piekarnika i razem z formą zrzuć na blat stołu z wysokości ok 50 cm lub na podłogę z wysokości kolan. Biszkopt będzie równy i nie opadnie. Po tym zabiegu formę wstaw do wyłączonego piekarnika i pozostaw do wystudzenia. Drzwiczki zostaw lekko uchylone. Biszkopt wyciągaj z formy dopiero po całkowitym przestudzeniu.

Bezglutenowy biszkopt z mąki kukurydzianej jest równie puszysty i smakowity jak ten pszeniczny. Dodatkowo ma piękny żółty kolor, który sprawia, że wygląda jeszcze bardziej apetycznie. Ten domowy, bezglutenowy wypiek kusi tak, że nikt nie będzie stanie w mu się oprzeć.