Proso – polskie złoto?

Proso - polskie złoto?

Proso to zboże uprawiane już od wieków, głównie w Azji i Europie. Ziarniaki prosa charakteryzują się wysoką wartością odżywczą, są bogatym źródłem witamin, składników mineralnych i prozdrowotnych. Równocześnie zboże jest lekkostrawne, zasadotwórcze i nie zawiera glutenu.

Regularna konsumpcja prosa korzystnie wpływa na cały organizm. Obłuszczone ziarna nazywane są jagłami, krupami lub kaszą jaglaną. Inne jaglane produkty to mąka, płatki, mleko, grysik i przekąski.

Proso – wartości odżywcze

Ziarniaki prosa charakteryzują się wysoką zawartością białka (10-12%) oraz składników mineralnych takich jak: fosfor, wapń, cynk, jod, potas, żelazo, sód, magnez i brom. Występuje w nich również rzadko spotykana w produktach pochodzenia roślinnego krzemionka. Obecne są w nich także niezwykle cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, lecytyna, witaminy z grupy B (B1 B2 B6) oraz witamina E.

Wpływ na organizm

Zawarte w jagłach składniki odżywcze i substancje prozdrowotne:

  • korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego i pokarmowego,
  • zwiększają odporność i działają przeciwgrzybicznie,
  • skracają czas przeziębień dzięki działaniu rozgrzewającemu,
  • poprawiają funkcjonowanie narządu wzroku,
  • uczestniczą w przemianie materii i aminokwasów,
  • działają jak „eliksir młodości”, poprawiając wygląd włosów, paznokci i skóry,
  • wzmacniają stawy,
  • usprawniają koncentrację i pamięć,
  • wpływają na poziom cholesterolu we krwi,
  • usprawniają pracę nerek i działają moczopędnie,
  • regulują gospodarkę wodno-elektrolitową,

Produkty jaglane polecane są także przy schorzeniach sercowo-naczyniowych, chorobach wątroby, w cukrzycy i osteoporozie oraz osobom cierpiącym na niestrawność. Również kobiety w ciąży powinny spożywać kaszę lub płatki ponieważ łagodzą one poranne mdłości i mogą zapobiec poronieniu.

Proso w kuchnii

Jest ono niezwykle uniwersalnym produktem spożywczym, który świetnie smakuje zarówno na słono jak i na słodko. Kasza jaglana idealnie podkreśli smak dań obiadowych i zup, można z niej przygotować zapiekanki, suflety, placki, pasztety, kotleciki, kopytka, knedle, kluski, ciasteczka, budynie czy koktajle. Można nią również nadziewać drób i pierogi. Mąka jaglana i płatki doskonale nadają się do chleba, wypieków, naleśników, pierogów, kopytek. Mąka sprawdzi się również jako zagęstnik sosów. Płatki lub popping (dmuchane ziarenka) świetnie sprawdzą się jako dodatek do sałatek, jaglanek(odmiana owsianki) i koktajli.

Proso i produkty jaglane charakteryzują się bardzo korzystnym wpływem na organizm człowieka, dlatego w każdej kuchni, a tym bardziej tej bezglutenowej, powinny zagościć na stałe. Do długiej listy zalet i korzyści można dodać uniwersalność zastosowania oraz szeroką dostępność tych produktów.