Koniec lata i jesień to czas, w którym przygotowując się na zimę, wiele osób robi przetwory. Warto robić domowe kompoty, soki, dżemy lub konfitury, ponieważ wtedy można być pewnym ich składu i tego, że nie zawierają glutenu.
Bezglutenowe przetwory owocowe
-
Kompot z mirabelek
Do przygotowania jednego z bezglutenowych przetworów owocowych – kompotu
z mirabelek – potrzebujesz 2 kg owoców i 0,5 kg cukru oraz 1 l wody. Mirabelki przebierz, wyrzuć zgniłe lub robaczywe śliwki. Następnie umyj i ułóż owoce w umytych i wyparzonych słoikach. Nie usuwaj pestek.
Nie wypełniaj słoików do końca – pozostaw 1/4 wolnego miejsca. Wodę i cukier wlej do garnka i zagotuj. Zalej owoce wywarem. Pozostaw około 2-3 cm miejsca w słoiku. W innym wypadku sok może wykipieć. Wytrzyj krawędzie słoików i zakręć je wyparzonymi zakrętkami.
Tak przygotowany kompot należy zapasteryzować. W ten sposób przedłużysz jego czas przydatności do spożycia. Przygotuj duży garnek – taki, w którym zmieści się kilka słoików jednocześnie. Na jego dnie ułóż ściereczkę. Wstaw słoiki, uważając by nie dotykały ścianek garnka i własnych. Wlej wodę o podobnej temperaturze, jak ta znajdująca się w słoikach
z kompotem. Zanurz słoiki mniej więcej do 1 cm poniżej ich pokrywek. Przykryj garnek
i podgrzej słoiki w temperaturze około 90°C przez 25 minut. Następnie wyjmij słoiki z garnka, odwróć je do góry dnem i poczekaj aż wystygną. Po tym czasie możesz je schować do piwnicy lub spiżarni.
-
Sok z wiśni
Aby przygotować sok z wiśni potrzebujesz 1,5 kg cukru i 3 kg wiśni. Umyj owoce i usuń z nich pestki. Włóż je do garnka, zasyp cukrem i wymieszaj. Pozostaw je na noc. Kolejnego dnia wymieszaj wiśnie i cukier. Potem podgrzewaj wiśnie przez 15-20 minut, by uzyskać więcej soku.
Sok przelej do butelek i pasteryzuj przez 15 minut w temperaturze około 90°C. Wiśnie, które pozostały w garnku możesz przesmażyć przez około 30 minut i włożyć do słoiczków. Będą doskonałym dodatkiem do ciast.
Przepisy na bezglutenowe dżemy z owoców
Bezglutenowe dżemy z owoców idealnie nadają się do ciast, np. biszkoptów, a także na kanapkę.
-
Dżem z agrestu i czarnych porzeczek
Do zrobienia bezglutenowego dżemu z agrestu i czarnych porzeczek kup 1 kg agrestu, 2 kg czarnych porzeczek i 0,5 kg cukru. Oczyść owoce z szypułek i umyj je. Włóż do garnka, wsyp cukier i gotuj całość przez około 2 godziny na niewielkim ogniu. Następnie pozostaw do wystygnięcia.
Możesz zblendować owoce z cukrem, aby dżem był bardziej jednolity. W razie potrzeby dosłódź do smaku. Zarówno porzeczki, jak i agrest, to kwaśne owoce, dlatego niektórzy mogą potrzebować większej ilości cukru do tego dżemu.
Kolejnego dnia gotuj dżem przez około godzinę. Mieszaj go co jakiś czas. Jeszcze ciepły dżem włóż do wyparzonych słoików. Pasteryzacja dżemu powinna odbywać się w około 120°C
i trwać 20-30 minut. Następnie wyjmij słoiki z garnka i ustaw je do góry dnem. Pozwól im wystygnąć.
-
Dżem truskawkowo-rabarbarowy
Sposób wykonania bezglutenowego dżemu truskawkowo-rabarbarowego jest bardzo podobny do wyżej opisywanego dżemu. Potrzebujesz 2 kg truskawek, 0,5 kg rabarbaru i 0,5 kg cukru. Umyj truskawki i usuń z nich szypułki. Rabarbar oczyść z włókien i pokrój
w niewielką kostkę. Owoce wsyp do garnka i dodaj do nich cukier.
Gotuj dżem przez 2 dni po około 1,5-2 godzin. Drugiego dnia mieszaj dżem ciągle, aby się nie przypalił. Pierwszego dnia jego konsystencja jest inna, dlatego wystarczy mieszać od czasu do czasu.
Dżem włóż do wyparzonych słoików i pasteryzuj w 120°C przez 20-30 minut. Po tym czasie wyjmij słoiki z garnka. Ustaw je do góry dnem, by ich zawartość wystygła.
Bezglutenowe konfitury z owoców
Konfitury są przetworami o gładszej konsystencji i większej ilości cukru, niż dżemy. Do wykonania bezglutenowej konfitury z owoców potrzeba około 1 kg cukru i 2 szklanek wrzątku. Syrop z takiej ilości wody i cukru będzie idealny do 2,5-3 kg owoców.
Wymieszaj składniki i zagotuj je. Owoce umyj i oczyść z szypułek lub ogonków. Maliny, jagody i truskawki możesz zasypać cukrem. Po odstawieniu na kilka godzin, puszczą sok.
Dodaj owoce do jeszcze wrzącego syropu. Całość gotuj na niewielkim ogniu około 30 minut, mieszając od czasu do czasu. Usuwaj pianę, która powstaje w czasie gotowania na konfiturze. Następnie ostudź konfiturę i pozostaw do wystygnięcia pod przykryciem. Kolejnego dnia smaż dotąd, aż owoce będą zaczną stawać się przezroczyste, szkliste.
Lekko przestudź konfiturę (przez kilka minut) i włóż do słoików. Zakręć je i zapasteryzuj we wrzącej wodzie przez około 10 minut. Możesz też wstawić słoiki do piekarnika nagrzanego do 120°C na 10-15 minut. Po pasteryzacji lub ogrzaniu w piekarniku wyjmij słoiki i odwróć je do góry dnem i pozostaw do ostygnięcia.