Gluten kojarzy się głównie z pszenicą, jednak białka o podobnej strukturze występują również w innych zbożach. W przypadku choroby trzewnej i nietolerancji nie wystarczy zaprzestanie spożycia wyłącznie zbóż. Obecnie gluten jest szeroko stosowany w przetwórstwie żywności i można go znaleźć w wielu produktach, które na pierwszy rzut oka nie mają z nim wiele wspólnego.
Należy pamiętać, że w przypadku nietolerancji stosowanie diety bezglutenowej może być konieczne przez całe życie. W przypadku osób bardzo wrażliwych zrezygnowanie z produktów zawierających gluten nie zawsze wystarczy, by pozbyć się uciążliwych objawów. Czasami konieczne jest osobne przygotowywanie potraw i korzystanie z oddzielnych naczyń, garnków, desek do krojenia i sztućców.
Zboża glutenowe:
- Pszenica ( w tym także orkisz i pszenżyto)
- Jęczmień
- Żyto
- Owies
Osoby cierpiące na nietolerancję glutenu powinny wyeliminować z jadłospisu wszystkie produkty z wykonane z ziaren lub mąki wymienionych zbóż takich jak chleby, sucharki, makarony, płatki, otręby, ciasta, ciasteczka i batoniki zbożowe. Całkowite ograniczenie dotyczy również kasz (manna, jęczmienna mazurska, perłowa i pęczak) oraz kaw zbożowych. Szczególną uwagę należy zwrócić podczas kupowania kaszy gryczanej, bez znaku przekreślonego kłosa, czasem może być ona zanieczyszczona innymi ziarnami. Najłatwiej i najszybciej sprawdzić rozcinając woreczek i przeglądając ziarna.
Gluten może znajdować się również w:
- wędlinach i przetworach mięsnych,
- produktach gotowych i instant (zupy,sosy),
- przetworach mlecznych (jogurt, śmietana),
- produktach rybnych (pasty, paluszki),
- czekoladach nadziewanych,
- słodyczach (cukierki nadziewane, wafle batony),
- gumach do żucia,
- chipsach ziemniaczanych,
- alkoholu (piwo, likiery, whiskey),
- lekach i suplementach diety,
Przed zakupem produktów z wyżej wymienionej listy koniecznie trzeba przeczytać ich skład. Jeśli w danym produkcie obecny jest gluten, jako alergen, musi być w zaznaczony na etykiecie w wyraźny i widoczny sposób.
Obecnie w asortymencie nawet najmniejszych sklepów można znaleźć produkty bezglutenowe, oznaczone przekreślonym kłosem, jednak należy uważać podczas ich zakupy i dokładnie czytać etykiety. Popularność diety bezglutenowej sprawiła, że producenci żywności chcą jak najszybciej wprowadzić do swojej oferty produkty pozbawione tego białka. Niestety w części przypadków zmiany są dokonywane na szybko i po kosztach. Wtedy takie produkty zawierają duże ilości cukrów i tłuszczy, co nie służy zdrowej i zbilansowanej diecie, aby jak najbardziej zbliżyć ich smak do tradycyjnych „glutenowych” wersji produktów.
Pingback: Wypieki bez glutenu – czym zastąpić mąkę pszenną? – Goodbye gluten()
Pingback: Czym zastąpić mąkę pszenną - bez glutenu()