Bezglutenowy makaron i inne dodatki do zup

bezglutenowy makaron

W Polsce zupy są bardzo popularne. Jemy je z wielką chęcią, tym bardziej, że z pozoru podobne są tak różnorodne. Lekkie, orzeźwiające, rozgrzewające – dla każdego coś dobrego. Podczas diety bezglutenowej  problemem może być zastąpienie makaronu. Nie do każdej pasuje kasza lub ryż. Czym zastąpić pszenny makaron by zupa była pyszna i pożywna?

W sklepach obecnie dostępny jest szeroki asortyment makaronów bezglutenowych. Na półkach można znaleźć makaron gryczany, sojowy, ryżowy, z amarantusa, z ciecierzycy, z soczewicy, a nawet z zielonego groszku.  Jednak większość z nich ma charakterystyczny i intensywny smak, który pasuje bardziej do dań wytrawnych i może zdominować zupę, zamiast ją uzupełnić.

Innym równie częstym problemem jest nierówny stopień ugotowania. Zdarza się, że pomimo przestrzegania zasad gotowania umieszczonych na opakowaniu gotowy makaron jest równocześnie twardy w środku i rozgotowany na zewnątrz, a do tego się rozpada.

Najlepszym wyborem zarówno do zup tradycyjnych jak i kremów będą produkty na bazie kukurydzy. Makaron kukurydziany jest delikatny w smaku i do złudzenia przypomina pszenny odpowiednik. Dodatkowo szybko i równomiernie się gotuje, a jego intensywny żółty kolor ożywia potrawę i wzmaga apetyt.

Składniki na makaron kukurydziany:

  • 200 g mąki,
  • 2 jaja,
  • woda

Sposób przygotowania:

Mąkę przesiej do miski przez sitko. Dodaj jajka i delikatnie mieszaj dodając niewielką ilość wody. Zgniataj do otrzymania jednolitego ciasta. Następnie delikatnie rozpłaszcz je rękami i rozwałkuj najcieniej jak się da. Ciasto obsyp delikatnie mąką, pokrój według uznania i zostaw na około 20 minut by podeschło. Z otrzymanego ciasta można wykonać również płaty do lasagne. Makaron kukurydziany gotuje się 5-7 minut  w osolonym wrzątku.

Kukurydza jest na tyle uniwersalne, że można z niej przygotować nie tylko makaron, ale również inne dodatki do zup, takie jak polenta i lane kluski.

Polenta

Składniki:

  • ½ szklanki kaszki kukurydzianej
  • 1½ szklanki wody
  • 1 czubata łyżka masła
  • szczypta soli

Sposób przygotowania:

Zagotuj wodę z masłem. Gdy zacznie wrzeć posól ją i wsyp kaszkę. Mieszając zmniejsz płomień do minimum. Kaszkę gotuj przez około 15 minut. Gdy będzie gotowa przelej ją do płaskiego naczynia żaroodpornego lub do silikonowej foremki. Wyrównaj powierzchnię polenty przy pomocy łyżki zmoczonej w wodzie i pozostaw od ostygnięcia. Gdy kaszka stężeje można pokroić ją w dowolną kostkę. Pokrojona w kostkę polenta będzie ciekawym dodatkiem do bulionów, zup czystych oraz rosołu.

Kukurydziane lane kluski

Składniki:

  • 1 jajko,
  • 2 łyżki skrobi kukurydzianej
  • 2 łyżki gazowanej wody mineralnej
  • szczypta soli

Sposób przygotowania:

Jajko rozkłóć trzepaczką lub widelcem w garnuszku, a następnie dodaj pozostałe składniki. Całość dobrze wymieszaj. Ciasto powinno być półpłynne. W szerokim garnku zagotuj wodę. Gdy zacznie wrzeć delikatnie wylewaj ciasto. Aby kluseczki nie były zbyt grube ciasto można lać nad trzepaczką. Kluski gotuj przez minutę od wypłynięcia na powierzchnię. Najlepiej smakują na ciepło.